Studenckie Koło Naukowe Dietetyki Klinicznej

Kim jesteśmy?

Jesteśmy studentami dietetyki oraz innych kierunków medycznych zainteresowanych znaczeniem prawidłowego żywienia w leczeniu i profilaktyce chorób.  Koło powstało blisko 10 lat temu z inicjatywy studentów dietetyki oraz pracowników ówczesnego Zakłady Edukacji i Leczenia Otyłości UMP (dziś naszej Katedry).  Chęć rozwoju naukowego i zawodowego w zakresie żywienia i promocji zdrowia trwa do dzisiaj, a SKN z roku na rok działa coraz intensywniej, osiągając kolejne sukcesy.


Co robimy?

Celem naszych działań jest prowadzenia badań naukowych oraz dzielenie się swoim wynikami z innych specjalistami. Ponad to zajmujemy się promowanie zdrowego żywienia oraz edukacją w zakresie dietoprofilaktyki oraz terapii żywieniowej.


Koło naukowe, a więc działalność naukowa?

Szeroko działamy na polu naukowym- tworzymy prac oryginalne i poglądowe, prowadzimy badani naukowe, prezentacje swoje osiągniecia na kongresach oraz konferencjach naukowych, Co więcej od 2016 roku organizujemy Ogólnopolską Konferencje Naukową Dietoterapia Zaburzeń Metabolicznych, a od 2017 także lokalną konferencje interdyscyplinarną, we współpracy z SKN Internistycznym, gdzie każdego roku omawiamy inne zagadnienie kliniczne. Pandemia nie pokrzyżowała naszych planów i tak w czerwcu 2020 roku odbyła się pierwsza Dietoterapia Zaburzeń Metabolicznych ONLINE.

 

Praktyka kliniczna równie ważna

W ramach SKN funkcjonuje Studencka Poradnia Dietetyczna, gdzie edukujemy pacjentów z zakresu prawidłowego żywienia. Od ponad 2 lat prowadzimy naszą działalność edukacyjną również w przestrzeni internetowej. Zorganizowaliśmy niemal 30 darmowych webinarów, a kolejne wciąż przed nami.

 

Koło działa także poza uczelnią

Jako SKN Dietetyki Klinicznej współpracujemy z wieloma zewnętrznymi organizacjami biorąc udział w wydarzeniach promujących zdrowie m.in. w Galerii Posnania i Galerii Avenida w Poznaniu, podczas WOŚP 2020 na Międzynarodowych Targach Poznańskich czy w Kompani Piwowarskiej. W ubiegłych latach mieliśmy okazję uczestniczyć także w olbrzymim międzynarodowym przedsięwzięciu, jakim była Wielkopolska Onkologia. Prowadzimy edukację żywieniową w szkołach, klubach seniorach i miejscach pracy, a naszą tradycją stał się udział w ogólnopolskim turnieju dietetycznym NUTRIADA, gdzie w minionym roku nasza reprezentacja otrzymała wyróżnienie.

 
Członkowie Koła nigdy nie zwalniają – same sukcesy

Rok akademicki 2016/2017- pierwsze wyróżnienie w Studenckim Rankingu Kół Naukowych- 5 miejsce (na 130 SKN)

Rok akademicki 2018/2019- 3 miejsce w Rankingu Kół Naukowych Studenckiego Towarzystwa Naukowego (na 140 SKN)

Co więcej, na koncie SKN Dietetyki Klinicznej jest wiele indywidualnych wyróżnień i nagród za prezentacje na konferencjach naukowych. Członkowie koła każdego roku publikują także kilkadziesiąt artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.

Rok 2018/2019

Publikacji: 29

Wystąpień na konferencjach: 9

Nagród: 5

Rok 2019/2020

Publikacji: 23

Wystąpień na konferencjach: 3

Rok 2021/2022

Publikacje: 10

Wystąpienia na konferencjach: 1

 

KONTAKT: Przewodnicząca SKN Maja Miętkiewska

Email: skpp.diet@gmail.com

Facebook: SKN Dietetyki klinicznej